Strefa WC

Wymagane jest aby WC miało długość nie mniejszą niż 70 cm, oraz wysokość siedziska znajdowało się na poziomie 48 cm (razem z deską). W przypadku montażu WC na stelażu należy tak zamontować podwieszany WC aby uzyskać ww. wysokość poziomu siedziska. W przypadku braku możliwości zamocowania poręczy do ściany (np. z powodu karton gipsu, stelaża, rur itp.), należy zastosować poręcze montowane do podłogi. Ww. poręcze montowane do podłogi mają już stałą wysokość ustawioną przez producenta. Poręcze montowane do ściany należy mocować podobnie jak przy strefie umywalkowej tj. ok. 35 – 45cm od osi WC.

W zasięgu ręki musi znajdować się papier toaletowy, przycisk do spłuczki, oraz jeśli wymagany – przycisk do przywołania pomocy. Zalecany jest montaż dwóch poręczy uchylnych przy WC. Ze względu na wymaganą długość WC – 70 cm, poręcze montowane przy WC nie powinny być krótsze niż 70 cm, czyli powinny być długości WC lub wystawać przed WC do 15 cm. Wymiar ten nie dotyczy poręczy montowanych do podłogi które montuje się w odległości ok. 10 cm od ściany ze względu na możliwość przemieszczenia stopy mocującej. Poręcz uchylna powinna być zamontowana od strony gdzie jest więcej miejsca i gdzie osoba niepełnosprawna będzie mogła podjechać wózkiem tyłem i po podniesieniu poręczy będzie mogła przesiąść się z wózka na WC.

W przypadku odległości od osi WC do ściany mniejszej lub równej niż 45 cm, możliwe jest zamocowanie poręczy na ścianie bocznej. Na ww. ścianie bocznej można zamontować poręcz prostą, jednak lepszym rozwiązaniem jest montaż poręczy w kształcie litery L. Wysokość poręczy od posadzki powinna wynosić ok. 80 – 85 cm do górnej krawędzi poręczy. W przypadku montażu poręczy do ściany za WC, oprócz montażu na wysokości ok. 80 – 85 cm, należy pamiętać o odległości po bokach ok. 35 – 45 cm od osi WC.